We onderzoeken of je besmet bent met de tuberculose bacterie
Met een huidtest (Mantoux) of bloedtest kunnen wij vaststellen of je ooit in aanraking bent geweest met de tuberculose bacterie.
Onderzoek en vaccinatie zijn meestal gratis. Soms moet je zelf betalen.
We helpen je als je besmet of ziek bent
We helpen je als je besmet of ziek bent
- Als je besmet bent, krijg je medicijnen. Deze kuur duurt drie tot zes maanden. Als je de medicijnen goed gebruikt, is de kans om de ziekte tuberculose te krijgen een stuk kleiner.
- Ook als je tuberculose hebt en ziek bent, is dat goed te behandelen met medicijnen. Deze behandeling duurt minimaal zes maanden.
We onderzoeken je contacten op tuberculose
Als je tuberculose in de longen hebt, kun je anderen besmetten. In dat geval doet de GGD een contactonderzoek. De verpleegkundige maakt samen met jou een lijst van mensen die bij jou in de buurt zijn geweest. Mensen uit je directe omgeving lopen het meeste risico. Zij krijgen daarom als eerste een uitnodiging voor een onderzoek.
We vaccineren kinderen en reizigers
Vaccineren is zinvol voor twee groepen:
- Baby's en kinderen jonger dan 12 jaar van wie een ouder (of allebei) uit een gebied komt met veel tuberculose. Geldt dit voor jouw kind? Dan krijg je automatisch een uitnodiging voor een gratis BCG-vaccinatie voor je kind. Jonge kinderen kunnen namelijk erg ziek worden van tuberculose.
- Mensen die lange en risicovolle reizen maken. Bijvoorbeeld als je gaat werken in de gezondheidszorg van een land waar veel tuberculose voorkomt.